Głupie Lale, Anorektyczki, Marudne “Gwiazdy” – Cała Prawda o Modelkach

Klasyczne piękności, które leżą, pachną i zarabiają mnóstwo kasy, gwiazdeczki, które są wyniosłe, marudne i wybredne, wygłodzone istoty, żywiące się powietrzem, które nie mają nic do powiedzenia, czy może wszystko na raz? W tej chwili wizerunek modelki zmienił się tak bardzo, że najwyższy czas rozpatrzeć ponownie stare poglądy, te prawdziwe i te wyssane z palca.

pięknografia, anna nocoń, backstage
na zdj. Anna Nocoń, Wojciech Kozub i Radosław Rędzikowski
1. Modelki są głupie. Osobiście znam kilka, ale te znajomości pochodzą raczej z jednorazowej i przypadkowej współpracy. Dziewczyny, z którymi klienci i fotografowie pracują najchętniej są inteligentne, mają osobowość i własne zdanie na wiele tematów. Pieprzenie od rzeczy i pustka w oczach, to raczej niezbyt pożądane elementy na sesji, więc głupie lale nie mają szans na karierę. Po prostu nie.

2. Modelki gwiazdorzą. Gwiazdorzysz? Następna, proszę. Konkurencja jest tak duża, że znalezienie dziewczyny o odpowiednim wyglądzie, wymiarach i wzroście nie stanowi problemu, gdy tylko praca z modelką staje się irytująca zastępuje ją inna. Proste. Zasady zmieniły się na tyle, że dotyczy to również tych znanych – modelki, które są na topie, to po prostu charyzmatyczne i sympatyczne osoby.

3. Modelki nic nie jedzą. Jedzą! By utrzymać linię jedzą nawet 6 posiłków dziennie, tylko co mają zrobić, gdy klienci na sesjach zamawiają im śmieciowe żarcie typu hamburgerów czy pizzy, albo nie zamawiają nic? Gdy sami mogą wyskoczyć na kawkę, modelka pozostaje w studio umalowana i ubrana, pracuje nieraz wiele godzin pod rząd i nie ma chwili na załatwienie sobie odpowiedniego posiłku. (Tak, drodzy zleceniodawcy, jeśli nie wiecie, jak się zachować lub nie myśleliście o tym, to pamiętajcie, że właśnie do Was należy zapewnienie posiłku ekipie, która dla Was pracuje).

4. Modelki są bardzo szczupłe. Tak, obiektyw jest bezlitosny, dodaje kilogramów od ręki, przez co dziewczyny zgrabne w rzeczywistości, na zdjęciach wydają się dużo większe. Geny, które zapewniają odpowiednią kombinację wymiarów i wzrostu, to rzecz podstawowa, i nie chodzi o kaprys projektantów czy promocję niezdrowego odżywiania, tylko o czysty biznes. Z takimi modelkami po prostu łatwiej, lepiej, szybciej się pracuje, lepiej leżą na nich ubrania, które musimy sprzedać.

5. Modelki, to anorektyczki. Anoreksja, to choroba psychiczna, a niedowaga jest tylko jednym z jej skutków. Większość ludzi bezmyślnie nazywa każdą chudą dziewczynę anorektyczką, ale prawda jest taka, że ta choroba dotyka ludzi o bardzo różnym wyglądzie, którzy nie potrafią zaakceptować swojego ciała. Akurat modelki, to grupa osób, dla których ciało jest narzędziem pracy, dbają o nie, ćwiczą, zdrowo się odżywiają, najczęściej też akceptują siebie i mają do swojego wyglądu zdrowe podejście.

6. Niedoświadczone modelki źle pozują. To nieprawda, dziewczyny o odpowiednich warunkach trafiają do agencji i zaczynają pracę z dnia na dzień. Liczy się świadomość ciała, wyobraźnia, otwartość i fotogeniczność. Czasem wystarczy jedna sesja, by narodziła się gwiazda, jeśli dziewczyna ma “to coś”. Jeśli nie, to lata pozowania niczego nie zmienią. Niestety.

7. Modelki wystawiają do wiatru. Zdarza się nie tylko przy sesjach typu “chodź, zrobimy parę fot, mam trochę wolnego czasu”, ale nawet przy sesjach komercyjnych z modelkami z agencji, z którą możesz mieć umowę i inne zabezpieczenia, ale czynniku ludzkiego nie przeskoczysz. Nieodpowiedzialne dziewczyny potrafią spóźnić się na sesję kilka godzin, lub w dniu sesji napisać na Facebooku – sory, nie dojadę. Na szczęście takie zachowanie sprzyja selekcji naturalnej, bo oznacza dla modelki branżową śmierć – jedna taka akcja, a wystawiona ekipa zadba o to, by nikt z ich otoczenia nie zaprosił już modelki do współpracy. Ten świat jest bardzo mały, a wieści szybko się rozchodzą, pzetrwają tylko słowni i odpowiedzialni, pozdrawiam ich serdecznie.

8. Modelki są ładne. Różnica między modelką, a ładną dziewczyną jest taka, że jedna z nich nie jest modelką. A poważnie, to niewiele jest modelek ładnych w klasycznym tego słowa znaczeniu, cała seria szczegółów i szczególików decyduje o tym, czy dziewczyna się nadaje, a klasyczne piękno wcale nie jest na pierwszym miejscu. Ten, kto widuje modelki na żywo i zna je nie tylko ze zdjęć, dobrze wie, że klasyczne piękności pozostały w latach 90-ch, a odpowiednio zaprezentowana niedoskonałość może być wielkim atutem.

9. Modelki ciężko pracują. Sesje i wybieg, to fizyczna, psychiczna i kosmetyczna masakra. Każdy, kto twierdzi inaczej nie ma pojęcia, o czym mówi i co stoi za jednym zdjęciem czy trwającym kilkanaście sekund wyjściem podczas pokazu. Jeśli modelka ma szczęście, to pracuje niezwykle ciężko (niestety najczęściej za granicą).

10. Dobry fotograf każdemu zrobi dobre zdjęcie. Oczywiście. Ale jeśli chcesz coś sprzedać, to musisz wiedzieć, że 50% sukcesu fotograf zawdzięcza dobrej modelce. Spojrzenie, charyzma, fotogeniczność, świadomość swojego ciała – tego się nie da ustawić ani sfotoszopować, jeśli tych rzeczy brak, to na nic całe doświadczenie, sprzęt i talent fotografa. Jednym słowem, chcesz jakości – pracuj z modelkami. Od tego są.

Jedna myśl o “Głupie Lale, Anorektyczki, Marudne “Gwiazdy” – Cała Prawda o Modelkach

  1. Piotru$ Odpowiedz

    Jak Was nie kochać za takie kompendium wiedzy ♥ ? Teraz czekam na tekst o fotografach płci obojga – Egomaniakach, Masturbatorach Sprzętowych, TylkoNieStarych_Zbokach, Zakamuflowanych_Lesbijkach i te pe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.