Jak Wycenić Usługę Fotograficzną – O Chciwości, Godności, Darmowych Zdjęciach i Cenniku Fotografa

– Jedno zdjęcie gratis, przecież i tak już je zrobiłeś.

– Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia? Nie muszą być obrobione.

– To zdjęcie jest prawie takie same jak tamto, ale mniej mi się podoba, czy mogłoby być w cenie?

Czy to brzmi znajomo? Czy zdarza Ci się, że budżet miesięczny nie chce się spiąć? A może pracujesz non stop, a i tak starcza Ci jedynie na przetrwanie? A gdzie tam rozwój, podróże, marzenia… 

Cześć, jestem Radosław i osobiście przez to wszystko przeszedłem. Przez 14 lat w tym specyficznym zawodzie wypracowałem swoją metodę wyceny usługi fotograficznej, o której opowiem ze szczegółami. Tobie pozostanie jedynie wziąć kartkę papieru i długopis i wykorzystując moją metodę obliczyć własny cennik.

Czy klienci chcą nas wykorzystać?

Oszukać, zmusić do robienia czegoś, za co nie zapłacili? Nie sądzę, choć na pewno są i tacy, ale w większości problem jest w samym podejściu do zdjęcia i pracy fotografa. Radosne fotografowanie w porywie artystycznych uniesień oczerniają negocjacje ceny, wymuszanie gratisów, ciągła presja ze strony klientów i kolegów po fachu – bo wie Pan, ja biorę pod uwagę innych fotografów, oni mają niższe ceny, jakby się dało coś urwać, to może będzie Pan miał większe szanse, moja koleżanka też niedługo będzie szukać fotografa, może Pana polecę… walcząc o swoje proszą, obiecują czasem straszą i grożą, czasem są tak ujmujący, że zaczynasz pękać. Z jednej strony chciałoby się postawić na swoim, ale z drugiej strony niezadowolony klient, to samo zło, wkurzając go niczego nie zyskujesz, więc może dać mu te dodatkowe zdjęcia, w końcu i tak już je zrobiłeś/aś? Może obniżyć już tę cenę, lepiej przecież zarobić mniej, niż nie zarobić wcale? Komu nigdy nie przeszło to przez myśl, niech pierwszy rzuci we mnie jakiegoś hejta.

 

Swoje usługi wycenia się tylko raz

Potem już tylko podnosisz ceny wraz z ogólnym wzrostem cen, coraz bogatszym portfolio i coraz większym doświadczeniem. Jeśli ten pierwszy raz wycenisz swoją pracę źle, bardzo łatwo trafisz do szuflady, z której ciężko będzie się wydostać, bo każde kolejne polecenie skieruje do Ciebie klientów z określonego przedziału cenowego. Jeśli już na starcie umieściłeś/łaś siebie wśród najtańszych, latami będziesz dostawać telefony i maile od ludzi, którym polecono Cię, jako tego, co mało bierze. No i w drugą stronę oczywiście, za wysokie ceny na starcie sprawią, że latami będą o Tobie mówić, jako o tym, co zdziera, nawet jeśli postanowisz obniżyć ceny. Ale spokojnie, nowy cennik pozbawi Cię najprawdopodobniej klientów ze starych poleceń, ale sam zaowocuje dosyć szybko, więc jeśli chesz zmian, lepiej nie odkładać tego zabiegu w nieskończoność, bo prędzej czy później będzie musiało do niego dojść.

 

Konkurencja

i różnorodność na rynku usług fotograficznych jest tak ogromna, że nie jesteśmy już w stanie mówić o psuciu tego rynku, bo, hello, on dawno jest już zepsuty. Czy mamy się tym przejmować i wściekle walczyć z tymi, którzy biorą mniej od nas? Można i tak, ale mi szkoda energii na cudze finanse, wierzę, że najlepszy sposób, to wyluzować i zająć się sobą. Wierzę też, że nie jest wstyd nie mieć pieniędzy tak samo, jak nie jest wstyd je mieć i zarabiać. Dlatego porozmawiamy o finansach otwarcie i na luzie, w końcu, to tylko pieniądze.

To co? Liczymy?

 

UWAGA! Ebook może zawierać śladowe ilości średnio wulgarnych słów, więc przez osoby wrażliwe powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jeśli spodobał Ci się pomysł, kup ebooka teraz!

Teraz muszę jeszcze powiedzieć coś marketingowo zajebistego na zachętę…ok mam – gwarantuję, że kwota, którą obliczysz będzie dla Ciebie dużym zaskoczeniem!

 

 

8 myśli o “Jak Wycenić Usługę Fotograficzną – O Chciwości, Godności, Darmowych Zdjęciach i Cenniku Fotografa

  1. Pingback:Kto w Ten Poniedziałkowy Paskudny Dzień Zgarnął Dreammakera i Boba » Pięknografia Fotografia Mody

  2. Tomekm Odpowiedz

    Też mam przepisy, ja płaciłem 69, ale są mega, wydrukowałem schematy i se noszę w torbie foto;P Chętnie zamawiam kolejne mądrości, dziękuję:)

  3. Agaga Odpowiedz

    Wczoraj zamówiłam zestaw, – dzięki za bezsenną noc – 72 przepisy przeczytałam jak bestseller, dawno nie dostlam takiej dawki inspiracji i motywacji’)

  4. Emey Odpowiedz

    Bardzo przyjemnie się czyta, zdecydowanie mój język, więc wezmę, nawet jeśli w środku będzie o fizyce kwantowej 😉 no i dobrze odbudować stare..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.